30 ledna

Jak vybrat toho pravého fotografa?

(Ne)modelky, Rady a tipy, Rodiny, Svatby

0  KomentÁŘŮ

Jak si dobře vybrat fotografa?

Právě jsem se vrátil z autoservisu, který mi doporučil kamarád. K této návštěvě mě donutila závada na autě – podělaly se brzdy a brzdilo to i tehdy, kdy nemělo. První zastávka byla v autoservisu, kam jsem doposud jezdil. „Oprava bude stát 20 tisíc, ku**a kup si nové auto a toto dej do šrotu“, vyslech jsem si nekompromisní verdikt. Šok! Vždyť mojí nádherné červené Mazdě 6 je teprve 13 let, nikdy na ní žádná velká závada nebyla, pravda zub času v podobě koroze začal hlodat… Nicméně s takovým verdiktem jsem se nemohl smířit.

Jedu tedy – podle rady- do již zmíněného autoservisu. Majitel má být srdcař a zkušený kouzelník. A taky že joooo! Prohlíží auto na zvedáku, říká, že takto zablokované brzdy ještě neviděl a koroze že je na pochodu. Co s tím?
„Pane, se vším se dá něco dělat. Proč vám nevystříkali dutiny?“
Protože mi to nikdo doposud neporadil.
„Fajn, tak nám tady auto nechte. Chcete odvézt domů?“
Ne děkuji, nechci obtěžovat.
„Neobtěžujete, nasedejte.“

Není všechno zlato, co se třpytí

Proč dávám tuto příhodu na web fotografa? Jak to s tím souvisí? Víc, než byste čekali. Vedle naleštěných značkových autoservisů s pánama málem v oblecích existují i ty v mnohdy starých barácích, bez reklamy, bez webu. Zatímco v blýskavém značkovém servisu platíte i za úsměv a za práce, které nebyly udělány nebo nebyly potřebné, v onom lidovém autoservisu platíte za to, co na autě opravdu udělali a ještě vám poradí věci, které vám jinde záměrně neřeknou.

A s focením je to naprosto stejné:
Jsou tady studia s dokonalou reklamou, vystajlovanými instagramovými účty s fotkami ze třpytivých akcí, nefotí Jarda ale photographer, služby máte „all inclusive“, vizáž a vlasy jsou jen MUAH, technika je 4K, 8K a nevím kolik ještě K, k focení je přichystaná spousta rekvizit (v zimě kompletní zimní krajina i se sáňkama a sněhulákem, na Valentýna se srdíček ani nemůžete dopočítat…), když se něco nepovede, postprocessing ve Photoshopu to napraví…
Vedle toho jsou fotografové a fotografky, u kterých vás ani nezajímá, čím fotí, ale zaujme vás jejich tvorba a to, že o nich spousta lidí mluví pěkně. Při práci se na vás budou usmívat, se vším poradí a budete se cítit jako v pohádce. Při focení budete střed vesmíru.

„Děkuji za jeden z těch dnů, které si budu pamatovat a pro který stojí za to žít. Focení u Michala Pavláska bylo jedním slovem perfektní. Přístup byl naprosto profesionální a já se cítila jako učiněná sexbomba. Moje sebevědomí dneska zažilo boom!“

— Andrea Moravcová

Jak tedy fotografa vybrat?

Moje hlavní rada je: srdcem. Jak se vám s ním komunikuje před focením? Co o něm říkají vaši známí, kteří u něj byli? Na jeho webu je to spíš o lidech nebo o něm? Jak se vám líbí jeho fotky? Jsou něčím jiné než tisíce ostatních? Umí vám poradit, když se chcete na něco zeptat?

Snad jsem vám trošku dal návod, jak se nenechat ošálit pozlátkem, které má ale fungovat spíš jako mašinka na peníze. Jak si z focení udělat radost, potěšení a nádherný zážitek…

O autorovi 

Michal Pavlásek

Po úspěšném zakončení­ vysokoškolských studií­ jsem pověsil kariéru leteckého inženýra na hřebí­k a začal se věnovat tomu, k čemu mě to vždycky táhlo, tedy vizuální tvorbě­, fotografování­ a online marketingu. Miluju focení­ modelek, rodin a svateb, fascinuje mne produktová fotografie. Učím­ začí­nající­ i pokročilé fotografy focení­, retušování­ ve Photoshopu. Jsem autorem online kurzu Jak fotit holky.

Mohlo by vás zajímat

Prodám nádhernou Mazdu 6

Prodám nádhernou Mazdu 6

Další skvělé focení modelky Kristýny

Další skvělé focení modelky Kristýny

Jak udělat castingové foto

Jak udělat castingové foto
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>