Jak se otužovat a nezbláznit se?

V tomto článku se s tebou podělím o tipy, jak zvládnout otužování. Předám ti svoje nevědecké, ale osobní poznatky, díky kterým jsem (si) dokázal, že nakonec i já můžu vlézt do vody a kolem mne budou plavat kusy ledu.

Kdy s otužováním začít?

Tento skvělý tip mi daly holky, které se úspěšně otužují již několik let: na konci léta s koupáním a plaváním v přírodě nepřestat. Díky pozvolnému ochlazování vody nebudeš mít stres z teplotního šoku.

Jak se otužovat doma?

Představ si, že se každý den začínáš s osvěžujícím pocitem, který ti dodá energii a zároveň posílí tvoji odolnost vůči chladu. Jak toho dosáhnout? Odpověď je jednoduchá - postupně si zvykej na studenou vodu i ve svém domácím prostředí.

Můj osvědčený způsob, jak si na studenou vodu zvyknout, je pravidelné sprchování s postupně snižující se teplotou vody. Každý den si při sprchování teplotu vody o něco sniž a pod touto novou teplotou vydrž alespoň chvilku. Tento proces opakuj a neboj se teplotu snižovat dál. S každým dnem budeš cítit, jak se tvoje tělo stává odolnějším a jak si zvyká na nižší teploty. A co je nejlepší? Brzy objevíš ten úžasný pocit hrdosti a radosti, když zjistíš, že dokážeš vydržet i pod tou nejchladnější sprchou.

Jak na otužování v přírodě?

Mám pro tebe dva tipy:

  1. choď tam, kde to znáš, kde víš, jaká je tam hloubka, jaké je tam dno a tak dál,
  2. běž vždycky s doprovodem - pomůže ti psychicky i v případě potíží.

Jak se k otužování motivovat?

Každý může mít jinou motivaci. Někdo s pevnou vůlí si jen řekne, že to dá. Někdo se vsadí. Mně výborně zafungoval Facebook, kde jsem ve svých začátcích položil přátelům otázku: "do kdy si myslíte, že mi to otužování vydrží? Hodně odpovědí bylo, že "pořád", nebo "do Štědrého dne". Když ti tolik fanoušků věří, tak je přece nemůžeš zklamat!

Co si na otužování k vodě brát s sebou?

Nikdy jsem si nebral nic "na zahřátí", i když se tomu jindy nevyhýbám. Ale když lezu do studené vody, jsem raděj plně při smyslech. Dvě věci, které mi otužování usnadnily:

  1. gumové boty - když je voda už hodně studená, nohy mi vždycky ztuhly, byly citlivé a měly tendenci mě bolet,
  2. teploměr - jednoduše ať vím, do čeho lezu.

Jak se ponořit do studené vody a nezešílet?

Do vody běž pomalu a v klidu. Neřvi, neječ, neskákej. Nestůj půl hodiny u břehu po kotníky ve vodě. Nehaž si korunou. Prostě jdi a užívej si to. Nakonec zjistíš, že tě to takto v klidu i víc baví.

A když už se ti do vody podaří ponořit, zůstaň v klidu. Tvé tělo zakrátko kolem sebe lehce nahřeje mikrofilm, který tě obalí a bude ti fajn.

Otužování pravidelně nebo když se ti chce?

Nemám v kalendáři dny, kdy "se musím" jít otužovat. Chodím tak, jak se mi chce. Když jsem unavený nebo nachlazený, nejdu. Naopak když svítí sluníčko, mám víc elánu. Radím ti, dělej to také tak. Uvidíš, jaká pohoda to pro tebe bude. Choď se otužovat nepravidelně. Užívej si pocit, že dnes nemusíš. Nikdo tě nenutí.

Sdílej svoje pokroky a pocity z otužování

Pochlub se i prvními mírnými pokroky. Udělej si z toho hec a zábavu. Například, já jsem na Mikuláše šel do vody s berlou Mrazilkou, plnovousem a mikulášskou čepicí, na Štědrý den nazdobený jak stromeček.


Po úspěšném zakončení­ vysokoškolských studií­ jsem pověsil kariéru leteckého inženýra na hřebí­k a začal se věnovat tomu, k čemu mě to vždycky táhlo, tedy vizuální tvorbě­, fotografování­ a online marketingu. Miluju focení­ modelek, rodin a svateb, fascinuje mne produktová fotografie. Učím­ začí­nající­ i pokročilé fotografy focení­, retušování­ ve Photoshopu.


mohlo by vás zajímat

  • Focení (ne)modelek, Příběhy

Nedávno k nám zavítala Terezka, aby si nechala nafotit svůj vlastní fotobook. Focení si tenkrát nesmírně užila a výsledné fotografie dopadly naprosto fantasticky. Byla z nich tak nadšená, že

PŘEČÍST
  • Rady a tipy

Jste z daleka a chcete přijet na focení? Paráda. Udělejte si výlet do Uherského Hradiště, tady se budete dobře bavit. Na jednu noc nebo prodloužený víkend. Budete mít co

PŘEČÍST
  • Focení glamour a akt, Příběhy

Kája už jednou u mne na focení byla a tato zkušenost ji tak nadchla, že společně s partnerem se rozhodla pro focení další. Tentokrát jsme se společně rozhodli pro

PŘEČÍST

Sledujte mne

>