Jak se fotí makro

v rubrice Rady a tipy

Jak se fotí makro

Jak říkali už naši předkové, všechno zlé je na něco dobré. To zlé je právě teď koronavirus, který většině z nás poměrně zásadně změnil každodenní návyky a hlavně sociální vazby. Jsme víc pozavíraní doma a s těmi hadrami na obličeji se nám nějak ani mezi lidi moc nechce.

Máme ale víc času udělat věci, ke kterým bychom se za normálního rytmu života dostávali těžko. "Díky" nucenému utlumení služeb máme víc času na realizaci nápadů, které nosíme v hlavách.

Jedním z mých nápadů bylo vzít foťák a vydat se na fascinující výpravu do mikrosvěta naší zahrady. Díky tomu vznikl kalendář Pavláskovic zahrada. Vezmu vás na tuto výpravu s sebou. Ukážu vám, čím jsem fotil a připojím rady, které jistě využijete při své vlastní tvorbě.

Jaký foťák, jaký objektiv, co jiného?

Doporučuji na focení použít zrcadlovku, bezzrcadlovku. Kompakty ve srovnání s vyspělejšími fotomobily poněkud ztrácí svůj význam a mobily holt makro ještě příliš nezvládají.

K focení makro záběrů potřebujeme kromě foťáku jeden z těchto doplňků:

  • makro objektiv,
  • předsádkové čočky,
  • mezikroužky.

Nejsem specialista na makro, jak víte, fotím převážně lidi. Nechce se mi tedy kupovat další objektiv (už tak má moje fotobrašna váhu ročního najezeného chlapce), na focení makra tedy využívám mezikroužky. Vložením mezikroužku mezi tělo foťáku a objektiv oddálíte objektiv od snímače v těle aparátu a budete tak moci zaostřit na podstatně kratší vzdálenost než bez mezikroužku. Mezikroužky mají další velkou výhodu - můžete je použít s jakýmkoliv objektivem, který už máte.

Kenko Automatic Extension Set
Kenko Automatic Extension Set

Já používám sadu mezikroužků značky Kenko s oficiálním názvem Automatic Extension Tube Set. V dubnu 2020 je cena okolo 3,5tis. Kč. V sadě jsou 3 mezikroužky - 12mm, 20mm a 36mm. Tyto rozměry jsou vzdálenost, o kterou objektiv vzdálíte od foťáku. S největším mezikroužkem můžete fotit z nejmenší vzdálenosti, extrém je pak namontovat na foťák mezikroužky všechny dohromady. To už by se dal možná vyfotit i ten slavný koronavirus ?.

Jak foťák nastavit ?

Přestože sám používám většinou manuální režim, vám poradím: přepněte si klidně do automatického režimu (clonu, čas i vyvážení bílé), budete se tak moci soustředit na samotné focení. Co ale určitě udělejte, nastavte si výstupní formát souborů jako JPG i tzv. RAW. JPG vám přinese radost hned po focení, RAW budete mít jako hračku na dlouhé večery u kompu. S tím vám poradím někdy jindy. Jsme vyzbrojeni, jdeme fotit!

Kdy fotit?

Při focení makra je výhodou, že můžete fotit kdy se vám zachce?. Na rozdíl od focení "normálních" mu nevadí ani přímé polední slunce. A také platí, když je venku tak, že by ani jedovatou tarantuli ven nevyhnal, pro makro to bývá ráj. Kapky rosy, jinovatka, no nádhera...

Jak pěkně fotit?

Co by vás mělo nejvíc zajímat, je hlavní motiv. Střed rostliny, zajímavý vzor listu, okvětní lístky, kapka rosy... Záběr hledejte tak dlouho, až budete spokojení. Klekněte si, lehněte, vyzkoušejte různé úhly a vyberte ten nejlepší. Dbejte, aby na fotkách nebylo v podstatě nic jiného. Takže ne květ i s kapkou rosy a broukem a dalšími květy z jiného druhu.

Záběr komponujte tak, aby s hlavním motivem ladilo pozadí. Žlutý květ na zeleném pozadí, bílý na bílém a podobně. Když máte na fotce jen dvě hlavní barvy, většinou to stačí. Další barvy si nechte na jiné fotky.
TIP?: Vemte si na focení sadu barevných papírů a použijte je jako pozadí.

Dbejte také na geometrii záběru. Hlavní motivy umisťujte nejčastěji do průsečíků třetin obrazu, někdy symetricky na střed. Pozor na doteky s hranou fotky. Poutavost fotky zvýšíte diagonálními liniemi.

Zpracování fotek

Detailní popis postprodukce snímků si nechám na jiný příspěvek, tento by nám tím hodně nabobtnal. Tady jsou základní kroky, které byste vždy měli udělat:

  • Vyvážení bílé barvy. Dělá se proto, aby bílá bílá byla? a všechny barvy odpovídaly realitě.
  • Kontrast, světlost, úrovně
  • Retuše použijte na odstranění nečistot, vad a všeho, co na snímků nechcete.

Tak a teď je řada na vás. Vemte foťák a vyrazte. Když se budete chtít na cokoliv zeptat, ptejte se. Budu rád, když mi pošlete svoje snímky. Rád vám poradím, co a jak by šlo udělat lépe.

Dobré světlo, kamarádi!

Nechte vaše zdi vykvést

Věčný kalendář Pavláskovic zahrada. Nástěnný, formát A3, 13 listů (titulní + 12 měsíců).

SDÍLET TENTO PŘÍSPĚVEK:

>